“1.3 Multijet Motorlarda Çekiş Sorunu” Nedir?

Genel itibariyle 1.3 multijet motorlar başarılı görülse de bu zamanla görülen bazı sıkıntılarından da bahsetmeliyiz.

  • 1.3 multijet motorlarda duman atması sorunu görülebilmektedir.
  • Ayrıca 1.3 multijet motorlarda çekiş problemleriyle de karşılaşılmaktadır. Araçta çekiş düşüklüğü, hava akışmetre denilen ve hava kütle ölçer (MAF) parçasından kaynaklanır. Çekiş düşüklüğü olduğunu düşünüyorsanız; ilk olarak, hava filtresinin uç kısmında bulunan akışmetrenin fişini çıkartın. Akışmetreyi çıkardığınızda aracınızdan normal olmayan bir duman atışı olacaktır. Sonrasında arabanın çekişinde bir artış olursa hava akışmetre arızası olduğu anlaşılır. Bu durumda akışmetreyi değiştirmeniz kesin çözüm olacaktır.
  • 1.3 multijet motoruna sahip arabalarda enjektöre bağlı oluşan alt devir düşüklüğü de görülebilmektedir. Araçta turboya geçişe kadar gaz pedalına basıp tepki alamıyorsanız aracınızda alt devir problemi olduğu düşünülebilir. Eğer öyleyse, aracınızın devri yükseldiğinde süratlenene kadar olan süreçte duman atar. Bu durumda enjektördendir denilebilir. 
  • Turbo intercool hortumu problemi de aracınızda çekişin düşmesine neden olabilir. Bir delikten hava basıncı kaçabilir. Bunu anlamanın kolay yolu; bir kişi gaza basarken diğer bir kişinin de motor kaputunu açarak sesi dinlemesinde duyulan hava sesi ile sorun anlaşılabilir. Bunun yanında turbo da arızalı olabilir.
News Reporter