Araç kaloriferi ısıtmıyor? Nedeni ve çözümü

Kalorifer ısıtmama nedenlerinden ilk akla geleni araç motorunun soğuk olmasıdır.

Aracınızın hava sıcaklık derecesi normal olmasına rağmen gelen hava miktarı az olabilir. Bunun nedeni polen filtresininin tıkanmış olmasıdır ki bu durumda polen filtresini değiştirmelisiniz.

Aracınızın motoru sıcak olmasına rağmen kalorifer sistemi ısıtmıyorsa bu akla termostatın açık kalma durumunu getiriyor. Yani termostatı değiştirmeniz çözüm olacaktır.

Kaloriferi açtığınızda araç içerisine hava giriş olmuyorsa petekler tıkandığı düşünülmelidir. Özel kimyasallar ve basınçlı su ile peteklerin temizlenmesi sorunu çözecektir. Bu müdahale özellikle eski araçlarda çürümüş petekleri patlatabileceği için riskli olacaktır. Garantili çözüm önerimiz peteklerin değiştirilmesidir.

Kaloriferin hiç çalışmaması durumunda; kalorifer motoru yanmış, kabloları kopmuş, sigorta atmış, kömürü bitmiş olma ihtimali üzerinde durulmalıdır.

Diğer bir akla gelebilecek olasılık da; kalorifer vanası veya vana kontrol ekipmanları arızalanmış olmasıdır.

LPG’li araçlarda kalorifer borularının montajının yanlış yapılması ihtimali düşünülebilir.

Özellikle eski arabalarda karşımıza ilk akla gelebilecek kalorifer ısıtmama nedeni; kalorifer radyatörünün tıkanmasıdır. Soğutma sisteminde sadece su kullanılması, soğutma sisteminin içerisine geçmişte fazla radyatör delik tıkayıcı eklenmesi, pas ve çökeltiler sorun olabilir.

Aracınızın soğutma sisteminde saf su ve antifriz kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

News Reporter