Aracınız Neden Hararet Yapar? Hararet Nasıl Giderilir?

Aracınız neden hararet yapar, aracımız hararet yaptığında ne gibi önlemler almalıyız?
Aracınızla yolda giderken hararet yaptığını gördüğünüzde aracınızı en kısa sürede güvenli bir yere park edin, hararet yapan bir motorun size yüksek maliyeti olacağını bilmelisiniz. Isı göstergesi olan araçlarda belli aralıklarla göstergeleri takip ederek, ısı göstergesi olmayan araçlarda ise hararet yaptığı zaman yanan uyarı lambasına bakarak durum anlaşılabilir. Aracınız hararet yaptıysa güvenli bir yerde bekleyip hararet ısısının düşmesini bekleyin. Hararet ısısı düşmeden yedek su deposunun kapağını açarsanız yüksek basınçlı kaynar su basınçla beraber patlar ve sizi yakar.

Araç motoru hangi koşullarda hararet yapar ?

Genellikle yaz döneminde aşırı sıcakta ve sıkışık trafikte dur-kalk sırasında motorların ısınması ve soğuması şeklinde sürekli değişimler olur, günümüz teknolojisinde araçların ısınma problemlerini en aza indirilmiş olsa da hararet sorunu tümden çözülmüş değildir.

Hararet yapmış bir aracı sürmeye devam edince motorda nasıl bir hasar oluşur?

Aşırı hararetlenme olmuşsa büyük ihtimalle aracınızın motorundan duman çıktığını fark edersiniz. Bu durumda kısa sürede silindir kapağı ve motor blok arasındaki conta yanar ve az da olsa bir ihtimal silindir kapağının yüzeyi eğilir ve düzleşme oluşur.
Hararet yapmış ve kısa sürede müdahale edilip soğutma işlemi yapılmamış motorun ilk olarak silindir piston segmanlarını kaynatmaya başlar ve gerekli işlevini kaybeder. Bu durum silindir yüzeylerini bozacaktır ki böyle bir durumda, hasarın giderilmesi için aracın motoru yeniden rektefiye yapılmalıdır. Bu da aracın türüne modeline bağlı olarak değişiklik gösterse de en az 5 bin TL, maliyeti olacaktır. Araç tipine bağlı olarak bu maliyet çok daha büyük rakamlarla anılabilir.

Hararet Nasıl Giderilir?

Çok sıcak motora araç rölantide çalışır haldeyken ılık ve kireçsiz su konur. Motor bloğunda bulunan su kanalları pas veya kireçlenmeden kaynaklı tıkanmış olabilir ve bu durumda motor fazla ısınır. Radyatöre içilecek temizlikte ve temiz su konması gerekir. Su konduğu halde bile motor fazla ısınıyorsa, termostat arızası olduğu düşünülebilir.

Motorun çok sıcak çalıştırılması motoru çekişten düşürür. Motor çok sıcakken radyatöre soğuk su konursa silindir kapağı ve blok çatlayabilir.

Çok sıcak bir motorda radyatör kapağı ıslak bir bezle tutulup hafifçe gevşetilir ve buhar tamamen atılınca radyatör kapağı açılır.

News Reporter