“Buji Kararması, Kurum Bağlaması” Nedir?

Buji Kararması, Kurum Bağlaması; Motorda silindirlere (yanma odasına) alınan hava ve yakıt karışımı oranı doğru veya uygun olmaması nedeniyle oluşur. Motor zengin karışımla çalışıyordur, fazla yakıt ve daha az havadan meydana gelen hava yakıt karışımı vardır. Zengin karışımın nedeni, normalden daha fazla yakıt püskürmesi olabileceği gibi; motorun yetersiz hava almasından da oluşabilir. Motor neden yetersiz hava alır? Hava filtresinin tıkalı veya kirlidir, yanlış filtre seçimi de diğer bir neden olabilir. Karbüratörlü motorlarda genel olarak; jikle kolu çekili kalmışsa veya jikle kelebeği kapalıysa motor zengin karışımla çalışabilir.

Buji Kararması, Kurum Bağlamasında, Motor ateşlemede kesiklik olur veya hızlanmada motorda kesintisi görülür. Sonuç olarak da; dalgalı rölanti, çekiş gücünde zayıflama, yüksek yakıt tüketimi sorunları ortaya çıkar.

Bujinin kararması, kurum bağlaması olmaması için, arıza nedeninin tespit edilmesi gerekir. Motorun zengin karışımla çalışmasının farklı nedenleri vardır. Hava yakıt karışımını ayarlayan yakıt-enjeksiyon sistemindeki bir sorun, motorla ilgili bir sensör arızası vb. motorun zengin karışımla çalışmasının nedeni olarak düşünülebilir.

News Reporter