Devirdaim pompası nedir? Motor Neden Hararet Yapar?

Devirdaim pompası nedir? sorusunun yanıtı olarak konuyu detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. Soğutma sıvısının motor bloğu, hortumlar ve radyatör boyunca hareket etmesini sağlar ve motorun çalışma sıcaklığını korur. Bunun yanında, soğuk havalarda suyun donmamasını sağlar ve pası önleyicidir.

Araç Motoru Neden Hararet Yapar?

Araç aksamlarının hatalı çalışması sonucunda ortaya çıkan hararet sorunu, araç bakımının düzenli yapılmaması nedeniyle de oluşabilir.

Motorda hararet olması durumunda, motor hararet göstergesi size uyarı verecektir. Normalde motor sıcaklığı 70-90 derece arasında olur, ancak hararet göstergesi 90 dereceyi aşıyorsa, motorunuzda hararet problemi var demektir.

Motorda Hararet Olduğunda Ne Yapmalıyız?

Harareti gördüğünüz anda ilk iş olarak klimanız açıksa onu kapatmalısınız. Gündüz ve sıcak bir havada yol alıyorsanız, aracı gölgeye çekip park etmelisiniz.

Otomobili stop ettirerek motorun soğumasını bekleyin ve acele etmeden, motor tam anlamıyla soğuduğuna emin olduğunuzda radyatör kapağını açın. Acele etmeniz halinde, radyatör içindeki su, yüksek ısı nedeniyle basınç oluşacağından yüzünüze sıçrayabilir ve bu su yakıcı etkisiyle size çok zarar verebilir.

Motor soğuduktan sonra, motor soğutma suyunun seviyesini görmek üzere radyatör kapağını açın. Eğer problem su eksilmişse, bölmeye su ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Ancak sorun su eksilmesinden kaynaklanmıyorsa, aracınızı motor iyice soğuduktan dikkatlice sürerek veya mesafe uzunsa bir çekici yardımıyla hemen yetkili bir servise götürmelisiniz.

News Reporter