ECU nedir ? Ne işe yarar ?

ECU (Elektronik Motor Kontrol Birimi), mekanik olarak çalışan ve elektronik olarak yönetilen motor yöneten parçadır diyebiliriz. Enjeksiyonlu motorlar teknolojisinin gelişimiyle başlayan ECU devri ilk önce yakıt püskürtme zamanlamasını kontrol amaçlı kullanılmıştır. Bugüne gelindiğinde, teknolojide çiplerin yaygınlaşması sayesinde neredeyse motorun bütünüyle kontrol edebilmek amacıyla kullanılmaktadır.

Araçta çalışan her ayrı sistem kendine ait bir ECU ile yönetilir. Üst düzey donanıma sahip, son teknolojiyle üretilmiş araçlarda 100 civarında ECU bulunduğu söylenebilir. Yani her sistemin çalışması için kullanılan ECU o sistemin beynidir. Mesela; Brake ECU fren sisteminin beynidir ve sistemin bütününü kontrol eder.

Motorda ECU’nun İşlevi

Gelişmiş teknolojiyle üretilmiş motorların tamamına yakın fonksiyonları ECU aracılığıyla kontrol edilir, ECU aslında bir bilgisayar sistemidir ve motorun beynidir. Kullanılan yazılım niteliğine bağlı olarak ve sensörlerden gelen uyarılar doğrultusunda motorun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

News Reporter