EDC Şanzımanı Nedir?

EDC Şanzımanı, bir tür yarı otomatik şanzımandır. Renault markasının geliştirdiği bu yarı otomatik sistemde 6 ileri vites bulunur. İkili kavrama sistemi ile çalışan EDC şanzıman sisteminde ilk kavramada 1, 3, ve 5 ileri, ikinci kavrama da 2,4 ve 6 ileri sistem çalışır.

Tork konventörü, manuel vitesli araçlarda aracın hangi güçle devam edeceğini belirler. Yarı otomatik vitesli ve EDC şanzımanlı araçlarda tork konventörü bulunmaz. Bu sistemlerde, şanzıman motordan aldığı güce göre vites değişimini yapar, şanzıman otomatik olarak, yol şartları, sürücünün uyguladığı gaz ve motorun gücünü optimize ederek doğru vitesi atar. Ayrıca vites geçişini de en az sarsıntı ile tamamlar.

Bu sistemin çalışma prensibi: Şanzıman dişlileri senkromeçlerle birbirine geçer. Her biri bir kavramaya bağlı olan ve iki adet kamalı mil üzerinde hareket eden bu dişliler, sistemin işlemcisinden gelen komut alırlar. Dişlilerden biri istenen kavramada çalışırken, diğeri bir üst kavramada bulunur ve bu sayede sarsıntısız geçiş gerçekleşir.

Vites gövdesi üzerindeki “+” işareti manuel olarak vites arttırmak, vites gövdesi üzerindeki “-” işareti manuel olarak vites düşürmek için kullanılır. Otomatik vitesli diğer araçlardakiyle aynı olarak, EDC şanzımanlı bir otomobilde de “P” işareti park, “R” işareti geri vites, “N” boş vites olarak tanımlanmıştır.

News Reporter