Fiat Dizel Motordan Vazgeçiyor

Fiat dizel motordan vazgeçmeye karar verdi. Hedef kitlesi orta ve alt grup olan İtalyan otomobil firması Fiat, 4 yıl içinde dizel motoru kullanmaktan vazgeçeceğini duyurdu. Özellikle Volkswagen‘in patlak veren emisyon skandalında Avrupa ve Amerika da karşılaştığı sorunlar nedeniyle dizel motorlara talep azalması olmuştu. Fiat’ın bu kararı almasındaki en önemli etkenin bu olduğu düşünülüyor.

Toyota ve Porche da dizel motoru bırakma kararı almıştı

Toyota ve Porche‘un dizel motoru bırakacağını söylemesinin ardından Fiat‘ın da aynı şekilde dizelden uzaklaşacağını söylüyor ki devamında diğer markalardan da benzer açıklamalar bekleniyor. Bu gidişatın sonucu olarak önümüzdeki 20-30 yıl içinde özellikle gelişmiş ülkelerde hiç dizel motorlu araç kalmayacağı anlaşılıyor.

Dünyada küresel ısınmanın artmaması için dizel araçları kullanılmaması yönünde baskıların artacağını görebiliyoruz. Elbette bu kararın üreticilerde yaratacağı maliyet yükünün bir neticesi olarak tüketicilere yansıyan olumsuz ekonomik etkisi olacaktır.

Dizel motor maliyeti ve bakımı yüksek

Dizel araçların kullanıcı açısından en önemli özelliği az yakıt yakmalarıdır. Aynı model dizel ve benzinli araçların ülkemiz koşullarında yakma seviyesi karşılaştırıldığında 1,5-2 kat civarı dizel motorlu araçlarda yakıt avantajı görülüyor. Ancak ağır bakımlarda dizel araçların maliyeti yüksek olduğu için burada fark biraz kapanıyor.

Piyasa fiyatında dizel araç değerinin benzinliden yaklaşık %10 fazla olması nedeniyle yılda en az 15 bin km yapılınca avantaj oluşuyor.

Günümüzde elektrikli motor teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak büyük firmalar bu alanda yatırımlarını arttırıyorlar. Küresel ısınma etkilerinin yaşamı daha fazla tehdit etmeye başlaması nedeniyle dünyada radikal kararlar alınma zorunluluğu özellikle gelişmiş ülkeler tarafından kabul edilmektedir.

News Reporter