FIAT elektrikli otomobil gelişimi için düğmeye bastı

FIAT, günümüz otomotiv sektörü gelişmeleri konusunda en önemli yatırım alanlarından birisi olarak görülen elektrikli otomobil üretiminde biraz geç kalmış gibi görünse de iddialı bir yatırım sürecinde görünüyor. Rekabetin farklı bir alana kaydığı bu dönemde FIAT otomotiv piyasasının gelecek projeksiyona uyum sağlayabilmek adına sektörde kendisine güçlü bir ortak arayışında olduğu bu dönemde, elektrikli otomobil üretmek için, yaklaşık 788 milyon dolarlık bir yatırımla adından söz ettirmeye başladı. FIAT 500 modelinin yeni bir ürünü olarak önümüzdeki yıl üretimine geçilecek olan elektirkli model üretimini Torino’daki Mirafiori fabrikasında yapacak.

Haberin ilk duyurusu Automotive News‘de yayınlanan haberle yapılmış oldu. Yoğun rekabetin olacağını tahmin etmenin zor olmadığı bir segmentte FIAT 500 seçeneğiyle güçlü bir giriş yapma düşüncesinde görünüyor. Bu modelin rakibi olarak Mini Cooper SE ve Honda E gibi modellerin olacağını biliyoruz ki buna başka markalarda da güçlü rakipler eklenecek olması durumu önümüzdeki yıl için tüketicilerde beklentiyi yükseltiyor. FIAT içerisinden gelen haberlere göre yıllık 80.000 adetlik üretim kapasitesi öngörülüyor. Üretilen modellerin dünya pazar dağılımındaki bölgesel paylaşımı konusunda halen bir bilgiye ulaşılamadı.

2020 yılı çok hareketli geçecek gibi görünüyor ve özellikle FIAT-Ranault birleşmesi gerçekleşirse dünyada sektörün hikayeleri çok farklılaşmış olacak.

News Reporter