LPG’li Araç Kullanmak Riskli midir?

LPG kullanımına geçildikten sonra sürekli gündemde olan tedirginlik konusunda yanıt bulabilmek adına LPG’li araçların risklerini inceledik. LPG kullanımı yakıt tüketimi ve buna bağlı olarak maliyet açısından en avantajlı seçenek olarak kabul edilmektedir. Uzun yıllardır kullanılmasına bağlı olarak ortaya elde edilen verilere bağlı olarak, düşünüldüğü kadar tehlikeli olmadığını söyleyebiliriz.

En önemli güvence iyi bir servis

LPG’li araçlarda ortaya çıkan riskler genellikle bakım hatalarından kaynaklanıyor. Uzmanlığı konusunda emin olduğunuz bir servisle sürekli çalışmanız aracınızın servis kayıtlarının belirli bir disiplinde izlenmesini sağlayacaktır. Üst üste yapılacak bakım hataları aracınızın uzun süre serviste kalmasına neden olabilir. Araç LPG sisteminde ortaya çıkan her sorun bir sorun önemsenmelidir ve uzman servise gidilmelidir.

En Önemli Tehlike: Gaz Kaçağı

LPG’li araçlarda dikkat edilmesi gereken en önemli sorun olarak gaz kaçağını söyleyebiliriz. Çoğu zaman gaz kaçağının farkına varamayız. Uzman bir servisle uzun soluklu bir servis öykünmesi aracınızda gaz kaçağı endişesi taşımanıza engel olacaktır. İşin ehli ustaların uygun ve kaliteli malzemeler kullanarak LPG sistemine yapacakları müdahaleler güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Gaz kaçağı olduğuna dair bir şüpheniz olması durumunda ilk olarak şamandırada bulunan vanayı saat yönünde çevirerek kapatmanız gerekiyor. Bunu yapmanız ilk anda güvenliğinizi sağlayacaktır. Aracınızın bu tip bir arızayla yolda kalması durumunda asla gelişigüzel bir ustayla çalışmayın, uzakta dahi olsa aracınızı tanıyan uzmanı çağırın ve tamir ettirin.

LPG’li Araçta Rölanti ve Performans Sorunu

Uygun maliyeti nedeniyle günümüzde büyük oranda kullanım oranı olan LPG sistemi çok hassas bir yapıya sahiptir. Araç rölantide çalışıyorken titreme ve stop etme sorunu sizi tedirgin etmelidir. LPG sisteminin ilk kurgu aşaması veya sonrasında yapılan yanlış müdahaleler sonucu bu gibi sorunlarla sıkça karşılaşılabilmektedir. Bunların dışında araca yüklediğiniz LPG kalitesi de araç performansında çok önemli bir unsurdur. Bu sorun yaşandığında aracınızı tanıyan uzmanın yönlendirmeleri ve müdahaleleriyle sorun kolayca çözülebilir.

Kısaca özetlemek gerekirse; yapmanız gereken en önemli 2 şey;

1- LPG konusunda uzman bir servisle çalışmalısınız

2- Aracınızda kaliteli LPG yakıtı kullanmalısınız

News Reporter