LPG’li Araçta Gaz Ayarı Nasıl Yapılır ?

LPG’li araçta gaz ayarı yapmak için öncelikle aracınızı benzin modunda çalıştırarak ısıtmalısınız. Araç ısındıktan kısa bir süre sonra, çalışma sıcaklığını takip ederek sıcaklıktan gelen motoru kapatın ve fanların durmasını bekleyin. Sonrasında, LPG mekanizmasındaki gaz ayar vidasını tamamıyla sıkın. Vidayı iyice sıktığınızdan emin olduktan sonra, ayar düzeyinin istenilen kıvama geldiğini göreceksiniz. Sonraki işlem olarak, vidayı ters yönde üç tur çevirin ve limit vanasını en son seviyeye gelecek şekilde  açın. İdeal rölantiyi sağlayana kadar, bu ayarda gerçek devir sistemi en az 800-900’ü görün. Bu devire ulaşmak için gerekirse rölanti ayar vidası ile yarım tur daha sıkın ve gevşetme işlemine geçin.

Rölanti ayarını yapma işleminden sonra, sıra gaz ayarını yapmaya geldi. Aracınız çalışır haldeyken, daha önce  sıkmış olduğumuz gaz ayar vidasını, yavaşça gevşetin. Vidayı gevşetirken rölanti devrini de ayarlayın. Bu sırada devir sesini de çok dikkatli bir şekilde dinleyin.

Rölanti devrinin istediğiniz seviyeye geldiğini anladığınız zaman hemen gaz ayar vidası yarım olacak şekilde tutun. Gazın çok açmamak için azami dikkat gerekmektedir. Gaz ayarını 3000 ve 3200 değerlerde sabitleyin. Son olarak, vanayı yavaşça kısarak, motorun devrinin düşmesini bekleyin ve işlemi bitirin. Bu işlemlerin tamamında ani hareketten kaçının. Bunu yapma konusunda kendinizden emin değilseniz aracınızın gaz ayarını mutlaka bir ustaya yaptırın…

News Reporter