Motor Vuruntusu Nedir, Ne Yapmalıyız?

Motor vuruntusu, yakıtın motor silindiri içinde çok hızlı ve darbeli yanışı, Benzin Motoru (Otto motoru) açık bir çınlama ve dizel motorlarında ise vuruntu şeklindeki gürültü ile anlaşılır. Vuruntu olan Otto motoru için “çınlıyor” dizel motoru için ise “çekiçliyor” denir. Vuruntu gürültüsü, silindirdeki şiddetli basıncın silindir kapağı ve piston yüzeyine çarpması ile oluşturduğu darbeye benzer bir etki oluşturmasından kaynaklanmaktadır.

Vuruntulu yanma olunca, pistona termik ve mekanik olarak aşırı yüklenme olur. Vuruntunun uzun süre devam etmesi pistonun tahrip olmasına yol açar. Isının çok yüksek seviyede açığa çıkması ile piston hızlı genleşir ve silindir duvarlarında oluşan yağ filmi bozulur. Sonrasında kuru sürtünme başlar ve artarak açığa çıkan ısı piston yüzeyinde ergimesine ve silindir duvarına kaynaklanmalara yol açar.

Kaynak bağlantıları pistonun hareketi sonucu koparak şiddetli aşınmalara ve sıcaklığı devamlı yükseltir. Bu ardışık olaylar kısa sürede pistonun silindir iç yüzüne tamamen kaynaklanarak tahrip olması ile sonuçlanır.

Vuruntu esnasında piston tahrip olmasa dahi sürtünme etkisi şiddetle artar ve sonuç olarak motorun efektif gücü düşer. Böyle bir durumda aracı park edip, servis çağrılmalıdır.

News Reporter