Vites Kutusu – Şanzıman Arızası ve Çözümler

Araç Vitese Geçmiyor veya Araç Vitese Zor Geçiyor 

Aracın vitese zor geçmesi aşamasında, vites değiştirirken metalik sürtünme sesi gelmesi, tekrar ederek ve zorlamayla vitese geçmesi, geçirilen viteste viteste takılı kalması; kavramanın (debriyajın) tam olarak ayırmaması sebep olabilmektedir. İlk akla gelecek olan şey, aracın debriyaj sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığıdır. Şanzıman sağlam olabilir, sorun debriyajdan kaynaklanıyordur. Debriyaj (kavrama) sistemi sağlamsa, artık vites kutusuna bakmalıyız.

Senkromeçler, vites değiştirmeyi sağlar.  Senkromeç arızası, vites geçişinde zorluk yaratır, mekanik sürtünme sesi veya vitese hiç geçmeme benzeri sorunlar oluşur. Senkromeçlerde eilk bakılacak parça, senkromeç bilezikleridir (sarı renkli), bilezikler eskimiş veya hasar görmüş olabilir, başka bir hasar yoksa, bileziğin değiştirilmesiyle arıza giderilebilir. 

Sürücünün vites kolunda yaptığı değişiklik eylemi, şanzımandaki değiştirme mekanizmasına iletilir. Değiştirme mekanizmasında bir değiştirme üzerinde tırnaklar olan kolu bulunur, bu tırnaklar değiştirme çubuklarını itip-çeker. Bütün bu unsurlar sağlam mı diye kontrol edilmesi gerekir.

Vites Değiştirirken Zorlanma ve/veya Ses Gelmesi

Ses oluştuğunda; debriyaj durumuna bakılır ve hangi vitesteyken oluştuğu tespit edilir. Yani o sırada hangi parçaların hareket ettiği anlaşılmaya çalışılır, bu şekilde duruma teşhis konulabilir.
En kötü durumda arızanın giderilmesi için şanzımanın indirilip tamamen sökülmesi, tüm hareketli parçaların (dişliler, senkromeçler, mil yatakları, değiştirme çubuklarının) kontrolü gerekir.

News Reporter