Fan Müşürü Nedir? Fan Müşürü Arızasını Nasıl Anlarız?

Fan Müşürü Nedir?

Fan müşürü, radyatör peteklerinin soğutulması için fanın otomatik olarak açılıp kapanmasını düzenleyen sistemdir. Fanın açılması için gerekli tek sensör olduğu için arızalanması halinde araç hararet yapabilir ve sürücü bunun farkına varmayabilir. İlk aşama olan, motor kabul edilebilir sıcaklık olan 90 dereceye gelinceye kadar fan çalışmaz, 90 derecenin zerine çıkıldığında fan devreye girer ki bu ikinci aşama olarak kabul edilir.

Fan Müşürü Arızasını Nasıl Anlarız?

Fan müşürünün arıza yapması halinde soğutma suyunun sıcaklığı doğru ölçülemez ve müşür, motorun devamlı olarak 90 derece üzerinde çalıştığı algısıyla fanı en yüksek seviyede çalıştırarak gürültü yapar. Bu durumun tam tersi olarak; motor sıcaklığının devamlı olarak düşük ölçülmesi durumu fanın çalışmaması sonucunu doğuracaktır, dış rüzgar soğutması da olmadığı durumlarda olduğu durumlarda, motor sıcaklığı aşırı derecede yükselecektir.

Fan müşürü arızası erken dönemde tespit edilebilirse, düşük maliyetle ve kolayca onarılabilir. Ancak ilk aşamada sorun çözülmezse ilerleyen aşamada önemli sorunlara yol açabilir. İleri aşamada motorun zarar görmesine neden olarak ciddi bir maliyet unsuru olabilir.

News Reporter