Mazot Filtresi Tıkanma Sorunu Nedir, Nasıl Çözülür?

Mazot Filtresi Nedir? Mazot Filtresi Tıkanması Nedir?

Mazot Filtresi Nedir?

Mazot filtresi karmaşık ve büyük bir şekle sahiptir. Dizel arabalarda mazotu temizleme ve bunun yanında mazotun içinde olan suyu ayrıştırma görevi olan dizel motor filtresi, araçlarda mazotta bulunan su ve buharı mazottan ayrıştırılmaktadır.

Mazottan ayrışan su, mazottan çok olduğu için filtrenin alt tarafına toplanır ki bu su zamanla boşaltılması gerekir. Yakıt içerisindeki partiküller araç motorunda aşınmayı hızlandırır. Mazot filtresinin işlevi, motoru bu aşınmadan korumak ve motorun daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktır.

Mazot Filtresi Tıkanması Nedir?

Mazot filtresi tıkandığında bu hemen anlaşılamaz. Zaman içerisinde aracın performansını ve çekiş gücünün düşmesi ile motor filtresi tıkanma belirtileri anlaşılır hale gelir. Bu durumun ortaya çıkması sonrasında filtre değiştirilmezse motorda ciddi aşındırma problemi yaşatabilir. Zaman sonrasında motor düzensiz çalışmaya başlar, bazen de hiç çalışmayabilir. Motor filtresinin tıkanması sorunlarını gözlemleyip en kısa sürede sorunu çözmek aracın bütünsel güvenliği açısından önemli yarar sağlayacaktır.

Mazot Filtresinin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır

Motor filtresindeki tıkanmanın en önemli belirtisi araç performansında düşüş olması olmakla birlikte, başka belirtilerle de bu anlaşılabilir. Bu belirtiler;

  1. Vites boştayken aracın stop etmesi,
  2. Aracı çalıştırırken sarsılması,
  3. Aracın gaz tepkimesinde gecikme olması,
  4. Aracın rölanti dengesizliği

gibi sıralanabilir.

Sorunun çözüm süresi uzadıkça yukarıda sıraladığımız belirtiler daha da belirgin hale gelecektir ve araçta diğer mekanizmalarda da bozulmaya neden olacaktır.

News Reporter