Vuruntu Sensörü (Knock Sensor) Nedir?

Vuruntu Sensörü (Knock Sensor) Nedir? Vuruntu sensörü (knock sensor) işlevi motorda meydana gelen vuruntu ve titreşimleri tespit etmek ve elektronik kontrol ünitesine (ECU) bildirmektir. Motorun yakıt ve ateşleme sisteminin beyni olan motor kontrol ünitesi, vuruntu sensöründen gelen sinyallere uygun olarak ateşleme ve enjeksiyon avansını ayarlar. 
Elektronik kontrol ünitesi vuruntu sensöründen gelen sinyali hafızasında kayıtlı olan standart değerlerle karşılaştırır ve  vuruntunun şiddetine göre, motorun ateşleme avansını azaltır. 

Motor kontrol ünitesi, motor bloğundaki vuruntu sensöründen gelen sinyallerle, vuruntuya neden olan silindiri tespit eder ve sadece o silindirin ateşleme avansını azaltır. Vuruntunun ortadan kalkınca ecu bunu algılar ve ateşleme avansını normal düzeyine arttırır.

Vuruntu sensörü, vuruntu titreşimiyle 300 ila 500 milivolt arasında bir gerilim üretir.

Vuruntu sensörünün içindeki piezo kristal elemana (piezoelektrik) titreşim ya da basınç uygulandığında, elektrik voltajı üretir. Vuruntu sensöründe oluşan voltaj gerilimi elektronik kontrol ünitesine gönderilir.

News Reporter