MAP (Mutlak Basınç) Sensörü Nedir Ne İşe Yarar ?

MAP (Mutlak Basınç) Sensörü, motor yükünün algılanmasını sağlayan en önemli öğelerden  biridir. MAP, emme manifoldundaki vakum miktarını algılayarak, bu vakum miktarıyla orantılı olarak bir sinyal üretir. Motor kontrol ünitesi (ECU), bu bilgileri ateşleme avansını ve yakıt enjeksiyon miktarını ayarlamak için kullanır.
Bazı MAP türleri, emilen  havanın sıcaklığını da ölçer, yani hem sıcaklık hem basınç sensörü bir arada gibi işlev görür.
MAP’ın açılımı: Manifold Absolute Pressure (Manifold mutlak basıncı)’dır. Map sensörüne vakum sensörü de denir.

Motor yüksek devirde çalıştığında, gaz kelebeği tamamen açılır ve emme vakum değeri düşer.  Haliyle motor daha fazla havayı içine çeker, hava-yakıt oranının (15/1) korunabilmesi için daha fazla yakıt enjeksiyonu olması gerekir. Motor kontrol ünitesi, mutlak basınç sensörü tam yükle çalıştığında, yakıt miktarını arttırır, hava yakıt karışımını zenginleştirir, böylece motor daha fazla güce ulaşır. Aynı zamanda, motor kontrol ünitesi avansı da ayarlar ve motorun vuruntu yapmasını önler.

Motor yükü azaldığında ve normal sürüş anında, motor daha az güce ihtiyaç duyar ve bu sırada gaz kelebeği çok az açık konumdadır. Bu durumda emme manifoldu vakum değeri değeri artacaktır. Mutlak basınç sensörü bu basınç değişimini algılar ve ECU’ye iletir. ECU, yakıt enjeksiyon miktarını azaltır ve ateşleme avansını düzenler.

News Reporter